Poniżej przedstawiam Państwu moją ofertę, ale na wstępie, pragnę poinformować o kwestiach wyróżniających mnie spośród konkurencji:

  • Jestem dostępny o każdej porze dnia, także zapraszam również na romantyczny spacer o zachodzie słońca, czy wieczorne zwiedzanie miast( znam wszystkie świetne lokale w okolicy).
  • W celu usprawnienia komunikacji jak i w trosce o to, by Państwu nie umknęła żadna informacja, możliwe jest zastosowanie zestawu słuchawkowego Bardzo proszę o  zgłoszenie przed wycieczką chęci użycia tej metody podczas Państwa pobytu.
  • Przewiduję opcjonalne, dodatkowe programy "na życzenie" treścią swą skierowane do dzieci .  Jednym z nich jest program "Legendy Gdańskie", a drugim "Mały Miłośnik Gdańska"
  • Przygotowałem dodatkowe opcje również dla grup: program "Poznaj Polskę" i Gra Miejska (zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem na wszystkie Państwa pytania).
image description

Nowość!

Muzeum II Wojny Światowej

Głównym celem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest przybliżanie historii ofiar oraz bohaterów tego konfliktu, którzy często pozostają nieznani lub są pomijani w tradycyjnych narracjach historycznych. Instytucja ta dba o zachowanie pamięci o tych wydarzeniach poprzez różnorodne działania, w tym wystawy, badania naukowe, programy edukacyjne oraz inicjatywy popularyzujące wiedzę historyczną. Organizowane są rozmaite wydarzenia, w tym konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne, a także funkcjonuje kino studyjne. Wszystko to sprawia, że przekaz muzealny jest atrakcyjny dla odwiedzających w różnym wieku, a historia jest prezentowana w sposób przystępny i angażujący.

Nowoczesna Perspektywa Historyczna Muzeum ma na celu tworzenie nowoczesnej perspektywy historycznej, która ukazuje II wojnę światową przez pryzmat specyficznych doświadczeń Polski. Informacje o tym okresie są rozpowszechniane nie tylko w ramach muzealnych ekspozycji, ale także poprzez współpracę z różnymi instytucjami w kraju i za granicą.

image description

Gdańsk

Gdańsk Główne Miasto

Droga królewska w Gdańsku to najczęściej odwiedzana część miasta. Prowadzi od Bramy Wyżynnej do Bramy Zielonej położonej nad Motławą. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że drogę tę pokonywali polscy królowie w czasie swych wizyt w Gdańsku.

Nasze zwiedzanie zaczynamy przy Bramie Wyżynnej, przechodzimy przez Katownię i Wieżę Więzienną. Następnie podziwiamy wspaniałą Złotą Bramę, wybudowaną na wzór łuku triumfalnego.

Na Dworze Bractwa św. Jerzego stoi Jerzy i nie wierzy, z jak pięknym widokiem się mierzy. Wchodzimy na ulicę Długą, aby zachwycać się bogato zdobionymi kamienicami gdańskich kupców. Wchodzimy i od razu kolorowe kamienice witają nas uśmiechem, zatrzymujemy się przed Domem Uphagena, gdzie obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

RATUSZ Głównego Miasta to najważniejszy budynek dla dawnego Gdańska, na jego szczycie stoi król Polski- Zygmunt II August! Przechodzimy na Długi Targ i podziwiamy jeden z symboli Gdańska – Fontannę NEPTUNA. Tuż za nim znajduje się Dwór Artusa w Gdańsku. To tutaj obecnie przyjmowane są głowy państw odwiedzające Gdańsk. Warto wejść do środka i zobaczyć ogromny renesansowy piec kaflowy.

Przechodzimy pod Złotą Kamienicę i przyglądamy się pięknym płycinom na poszczególnych kondygnacjach, odkrywamy ich przesłanie. Most Zielony i jego zachwycająca panorama z widokiem na rzekę Motława, stylizowany okręt kaperski oraz statek „Sołdek”, dźwig portowy – ŻURAW najstarszy i największy średniowieczny.

Kościół Mariacki, gotycki z czerwonej cegły, wewnątrz Zegar Astronomiczny warto zobaczyć punktualnie o godzinie 12:00- uraczy nas teatr figur. Zwiedzenie Głównego Gdańska zajmie nam ok. 2 godziny

image description

Sopot

Celebryci spacerujący ul. Bohaterów Monte Cassino (słynny Monciak), to też atrakcje Sopotu. Legendarną ulicą zobaczymy neogotycki kościół św. Jerzego, a tuż za nim poznamy historię misia Wojtusia.

Później przejdziemy koło Krzywego Domku (1 miejsce na liście najdziwniejszych budynków świata), zaskoczy nas rzeźba rybaka balansującego na linie.

Przespacerujemy się Łazienkami Północnymi oraz Południowymi przechodząc Skwerem Kuracyjnym koło Domu Zdrojowego, gdzie zaczerpniemy smaku sopockiej solanki. Przejdziemy na półkilometrowe Molo w Sopocie( największa destynacja w mieście). Zaczaruje nas widok na Zatokę Gdańską, Grand Hotel, a także malowniczy widok po lewej - Gdańska i po prawej- Gdyni. Na końcu znajduje się marina jachtowa, a przy niej spoczniemy sobie na kawę.

image description

Gdynia

Polskie miasto z morza i marzeń

Urokliwe modernistyczne założenie budynków z lat 30 XX wieku zachwyca nas już na stacji PKP Gdynia-Główna. Spacerując ul. 10 lutego zobaczymy „Bankowiec”, Pocztę Polską oraz kilka budynków stanowiących pamiątkę po kuracyjnym charakteru miasta lat 30 ubiegłego wieku.

Skwer Kościuszki to reprezentacyjna ulica Śródmieścia Gdyni, którą wejdziemy na aleję Jana Pawła II- ulubione miejsce spacerów mieszkańców Gdyni oraz turystów. Tutaj cumują: ORP Błyskawica – polski niszczyciel(dzisiaj muzeum), najsłynniejszy polski żaglowiec „Dar Pomorza”(dzisiaj również muzeum). Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczy Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

image description

Westerplatte

Westerplatte to jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Polsce. To właśnie tu doszło do napaści Hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako początek II Wojny Światowej.

W 1937 roku zbudowano fort, który stał się symbolicznym miejscem oporu i odwagi ponieważ obrona Westerplatte trwała aż 7 dni, co było niezwykle bohaterskim wyczynem, biorąc pod uwagę przewagę niemieckiej armii.

Obecnie na terenie fortu znajduje się muzeum, które upamiętnia bohaterską obronę. Zwiedzający mogą poznać historię wojny, odkryć fakty dotyczące walk, a także zobaczyć eksponaty, w tym oryginalne narzędzia i sprzęt wojskowy. Muzeum jest także miejscem, gdzie można oddać hołd poległym, którzy poświęcili swoje życie, aby bronić swojego kraju. Westerplatte to miejsce, które warto odwiedzić dla tych, którzy chcą poznać historię i zrozumieć, jak ważne było to miejsce dla Polski i świata. To miejsce jest także hołdem dla tych, którzy oddali swoje życie, aby bronić swojego kraju i pozwolić nam żyć w wolności. Z pewnością będzie to niezapomniane i wzruszające doświadczenie.

stocznia

Stocznia Gdańska

Po 1945 roku rozpoczął się polski etap historii obu zakładów. Dwa lata później zostały one połączone w jedno przedsiębiorstwo ― Stocznię Gdańską. Mimo znacznych zniszczeń oraz wywiezieniu przez armię czerwoną dużej części wyposażenia połączony zakład rozpoczął produkcję statków. W 1948 roku zwodowano pierwszy wybudowany w Polsce statek pełnomorski, nazwany od nazwiska przodującego stoczniowego trasera ― Sołdkiem. Obecnie Sołdek służy jako statek-muzeum, będąc częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W 1967 roku Stoczni Gdańskiej nadano imię Włodzimierza Lenina. Zatrudniała wówczas kilkanaście tysięcy pracowników i była w stanie budować najbardziej skomplikowane jednostki. Pod względem wielkości produkcji. zajmowała piąte miejsce na świecie, a tempo realizacji było imponujące ― rocznie wodowano nawet 30 jednostek! To właśnie tutaj zaczęły się dwa najważniejsze protesty w powojennej historii kraju ― tragiczny Grudzień 1970 roku, zakończony brutalną pacyfikacją oraz zwycięski Sierpień 1980 roku, który w dalszej perspektywie przyczynił się do upadku komunizmu w tej części Europy. Brama nr 2 z tablicą 21 postulatów sierpnia 1980 roku, Pomnik Poległych Stoczniowców Sala BHP – porozumienia gdańskie (sierpniowe) Europejskie Centrum Solidarności, które zaprasza nas do zwiedzania wewnątrz. Podczas zwiedzania umożliwię Państwu wejście na teren Stoczni, do historycznej Sali BHP, gdzie podpisano „Porozumienie Gdańskie” 31.08.1980 r. Wejdziemy i zobaczymy statki, dźwigi, będziemy świadkami procesu produkcji ultranowoczesnych jachtów w„Sunreef”

image description

Stutthof

Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945)

Historia obozu w Sztutowie pokrywa się z początkiem i końcem II wojny światowej w Europie. 1 września 1939 roku duża część gdańskiej elity została aresztowana w Viktoriaschule, a następnie została przetransportowana do tworzonego obozu Stutthof. To historia losów Polaków oraz okupowanej Europy. Lokalnym odbiciem wszystkich wydarzeń II wojny światowej był Stutthof, od początku września 1939 roku aż po 9 maja 1945, kiedy kończyły się działania wojenne i na jego teren weszły jednostki Armii Czerwonej, które go wyzwoliły. Podczas spaceru zwiedzimy baraki obozowe, komorę gazową, krematorium i zakończymy przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie Muzeum Stutthof.